Najpopularniejsze gry esportowe

| Blog eSportowy
Najpopularniejsze gry esportowe

Gry esportowe do obstawiania cieszą się coraz to większym zainteresowaniem. Wystarczy spojrzeć na oferty bukmacherów, którzy coraz chętniej angażują się w dział związany ze sportami elektronicznymi – gier przybywa, powstają coraz to ciekawsze promocje i bonusy na esport.

Należy jednak wiedzieć, że spośród setek tysięcy stworzonych gier, tylko kilkanaście nadaje się do rozgrywek profesjonalistów w turniejach, czy poszczególnych pojedynkach. I właśnie tym tematem się dzisiaj zajmiemy – jak wyglądają poszczególne gry ze świata sportów elektronicznych, które można typować.

OBSTAWIANIE ESPORTU – NAJPOPULARNIEJSZE GRY

Patrząc na współczesne oferty bukmacherów, to lista gier i tak może przyprawić o zawrót głowy. Kilkanaście pozycji jeszcze 3-4 lata temu było nie od pomyślenia, a typować można było tylko ze dwie, może trzy najpopularniejsze gry. Dzisiaj wygląda to nieco inaczej.

Nie dość, że gier jest do wyboru, do koloru, to jeszcze ilość rynków, czy liczba poszczególnych turniejów jest naprawdę okazała. Jak w praktyce wyglądają gry esportowe do obstawiania?

• DOTA 2

Na pierwszy ogień weźmiemy jedną z najpopularniejszych gier – a mianowicie – Dota 2. Jest to jedna z gier typu MOBA (multiplayer online battle arena), wydana zarówno na Windows, Linuks, oraz MacOs przez Valve Corporation. Dota 2 to modyfikacja popularnej serii Defense of the Ancients do gry Warcraft III: Reign of Chaos oraz dodatku do Warcraft III: The Frozen Throne.

Co ciekawe jest ona także pierwszą grą, która używa silnika Source 2.

Najważniejsze na start jest to, że działa ona w modelu free-to-play, czyli nie jest potrzebne jej kupno, czy płacenie abonamentu. Przechodząc już do reguł gry – Dota 2 należy do gier wieloosobowych – naprzeciwko siebie stają dwie, pięcioosobowe ekipy, które wspomagane są przez jednostki kontrolowane przez komputer (mówi się tutaj o sztucznej inteligencji).

Każdy z graczy musi wybrać swojego bohatera, aby móc później należeć do jednej z rywalizujących ze sobą drużyn: świetlistej „Radiant” i mrocznej „Dire”. Drużyna Świetlistych ulokowana jest w południowo-zachodnim rogu mapy, natomiast Mroczni po przeciwległej, północno-wschodniej stronie mapy. Sama rozgrywka polega na tym, aby zniszczyć budynek główny w twierdzy przeciwnika.

Dota 2 należy do ścisłej czołówki najpopularniejszych gier esportowych na świecie. Z roku na rok przybywa spora liczba nowych graczy, co pokazują statystyki porównawcze z lat 2013-2019. W 2013 roku aktywnych użytkowników grających jednocześnie było nieco ponad 300 tysięcy, aby w 2019 roku liczba ta przekroczyła milion graczy.

Jednym z najlepiej zaopatrzonych turniejów esportowych w ogóle jest The International właśnie w grę Dota 2.

Początkowo w puli mieliśmy już zawrotną kwotę miliona dolarów, aby w ostatnim roku sięgnęła ona blisko 33 milionów. Pula nagród rośnie tak naprawdę z roku na rok, jak tylko przybywa graczy – kwota również idzie w górę.

Zwycięzca ostatniego The International dostał 15 milionów dolarów do podziału na całą drużynę – dzięki takim pieniądzom, sporty elektroniczne przerastają większość klasycznych dyscyplin sportowych.
Odzwierciedlenie ma to również u bukmacherów – spójrzmy na tych w naszym kraju. STS, czy LV BET posiadają szerokie ofert na tę grę – można obstawiać wiele rynków, jak chociażby wygrane poszczególne mapy, czy wynik końcowy.

3 najciekawsze promocje na start
aktualizacja: 4 dni temu


30 zł FREEBET - FORTUNA.PL + 300 zł darmowy zakład
1500 zł za WPŁATĘ - STS.PL + 100 zł darmowy zakład
3500 zł CASHBACK - SUPERBET.PL + 234 zł za wpłatę

ZESTAWIENIE promocjI

 

• LEAGUE OF LEGENDS CZYLI LOL

League of Legends należy do ścisłej czołówki, jeśli chodzi o gry esportowe do obstawiania. Należy także do gier typu MOBA, jednak każdy może rozpocząć rozgrywkę samemu – w grze z komputerem. Wywodzi się z Defense of the Ancients, a została stworzona w USA przez Riot Games w 2009 roku. Co ciekawe, już w 2013 została uznana tam za pełnoprawny sport.

JAK WYGLĄDA ROZGRYWKA W LOL’A?

Każdy pojedynek to dwie pięcioosobowe ekipy, które mogą wybrać postać spośród niemal stu bohaterów. Do tego dobierane są umiejętności z magicznymi runami, czy odpowiednimi cechami, które pomagają w zaplanowanej na grę taktyce.

Głównym celem gry jest zniszczenie fortecy wroga, przy odpowiedniej obronie swojej. Jest to jedna z najbardziej emocjonujących i ciekawych gier sportów elektronicznych. Dzięki temu jest ona najchętniej oglądaną grą ze wszystkich – a co za tym idzie przychody w niej są największe.

Za najważniejsze imprezy uznaje się Mistrzostwa Świata, czy Championships Series League of Legends, w których na zawodników czekają wielomilionowe pule nagród i ponad 200 milionów fanów z całego świata obserwujących pojedynki.

Spore zainteresowanie przyciąga również ze strony bukmacherów. Każdy z nich, jeśli wprowadził ofertę na esport, to właśnie LoL posiada najwięcej rynków i turniejów ze wszystkich możliwych do obstawiania gier.

CO ZATEM MOŻNA TYPOWAĆ?

Przede wszystkim wynik – każdy pojedynek w League of Legends toczy się do trzech wygranych map. Dzięki temu można obstawiać zwycięzców poszczególnej mapy, dokładny wynik, czy overy i undery na ilość map. Do tego u niektórych bukmacherów dochodzą typy na pierwszą wieżę, czy handicap. Do najciekawszych ofert bukmacherskich na esport należą te w: STSFortunieLV BETBetclic, czy Superbet.

Odbierz kod promocyjny SUPERBET
Dla każdego 3754 zł na start w bonusach! Cashback i za wpłatę

 

• STARCRAFT

Następna gra, którą można obstawiać u bukmacherów to Starcraft. Jest jedną z najlepiej sprzedanych gier komputerowych w historii – blisko 10 milionów egzemplarzy znalazło się w rękach graczy. Starcraft należy do jednaj z najbardziej złożonych gier, dzięki czemu jest naprawdę unikatowa. Składa się ona ze świata trzech ras, a każda z rozgrywek jest zupełnie inna i niepowtarzalna.

Za cel gry uważa się przejęcie kontroli nad wszystkimi minerałami, jak chociażby gaz, czy kryształy, a także oczywiście – pokonanie przeciwników.

Można grać zarówno w trybie jednoosobowym, jak i oczywiście multiplayer. Gra wieloosobowa daje wiele możliwości prowadzenia pojedynku. Wśród nich znajdziemy melee (każdy na każdego), one on one (jest to pojedynek bez możliwości zawarcia sojuszu), czy top vs bottom (starcie drużynowe, jest możliwość rozwiązania początkowego sojuszu). Możliwości jest naprawdę sporo.

Patrząc na zainteresowanie, to głównie znajdziemy je w Korei Południowej, która wiedzie prym w Starcrafcie. Nie jest ona jednak tak popularna jak dwie wyżej wymienione ligi. Mimo to – oczywiście w mniejszym stopniu – istnieje możliwość obstawiania tej gry, czy to w BetclicLV BET, czy Fortunie i STS. W większości są to wyniki danych pojedynków.

• COUNTER STRIKE: GLOBAL OFFENSIVE

Do grona najpopularniejszych gier esportowych do obstawiania należy Counter Strike. To na znajdziemy najwięcej możliwych typów u bukmachera – ale o tym za moment. Chyba najpopularniejsza gra typu first-person shooter, w którą każdy chociaż raz zagrał w swoim życiu.

Dzięki ciągłemu unowocześnianiu CS’a, oraz stworzeniu platformy Half-Live TV mamy możliwość oglądania każdego pojedynku z perspektywy lotu ptaka, co daje idealne spojrzenie dla widzów. Dzięki temu na turniejach esportowych zgromadzona publiczność może swobodnie oglądać pojedynki na telebimie.

Jeśli chodzi o zasady gry. Do walki stają ze sobą terroryści i antyterroryści. Rozpoczynając grę każdy gracz otrzymuje broń, magazynki, a także pieniądze. W późniejsze fazie za zdobyte środki może kupować kolejne, niezbędne bronie. Gra może toczyć się w kilku trybach.

Jej celem jest zabicie ekipy przeciwnej lub wypełnienie misji, czy zadania specjalnego. Terroryści dążą do tego, aby podłożyć bombę, a także wziąć zakładników. Z drugiej strony – antyterroryści mają za zadanie uwolnić zakładników oraz zdetonować bombę. Ogólnie można powiedzieć, że aby wygrać grę, trzeba przeszkodzić przeciwnikom w wykonaniu zadania.

Turniejów CS’a jest naprawdę sporo. Najważniejsze z nich to rozgrywki „major”, w których biorą udział najlepsi zawodnicy świata. Do największych turniejów tej gry możemy zaliczyć Star Series & iLeague, wszystkie te, które organizowane są przez Valve, czyli producenta gry, ale również ESL ONE, czy zawody ranki mistrzostw świata Electronic Sports World Cup. To właśnie dzięki sporej liczbie turniejów, w których średnia pula nagród, to około 1-1.5 miliona dolarów – CS:GO uznaje się za jedną z najlepiej opłacanych gier świata.

Oczywiście legalni bukmacherzy w Polsce wiedzą, że jest to jedna z najpopularniejszych gier esportowych. Jest to jeden z głównych powodów, dla którego to właśnie na Counter Strike’a znajdziemy praktycznie najwięcej zakładów bukmacherskich.

Obstawiać można kilkanaście różnych turniejów, a wśród typów znajdziemy chociażby dokładny wynik pojedynku, ilość rund, handicap na rundy/wynik, czy zwycięzcę rundy pistoletowej. Typów naprawdę jest sporo i przy dobrej analizie statystyk można znaleźć naprawdę dobre kursy na poszczególne zdarzenia.

• HEARTSTONE

Ciekawą i zupełnie inną niż dotychczas przedstawione gry jest Hearstone, wywodzący się z gry Warcraft. Jest to kolekcjonerska gra karciana, która ma miejsce w Azeroth. To kolejna gra, w którą można grać zarówno samemu w trybie jednoosobowym, jak i przez Internet z przeciwnikami.

Skupmy się na grze z innymi graczami. Każdy z zawodników otrzymuje talię kart, którą ma do dyspozycji podczas gry. Posiadane karty można podzielić na pięć różnych kategorii: bohater, stronnicy, broń, zaklęcia oraz zadania. Celem całego starcia jest po prostu zniszczenie wszystkich kart przeciwnika.

Hearstone należy do gier typu free-to-play, a więc nie trzeba wnosić opłaty za samą grę, czy abonamentu, dzięki któremu można w niej uczestniczyć. Sama gra zarabia na tak zwanych „mikropłatnościach” co zapewnia im przychód bliski 300 (!) milionów rocznie. To pokazuje z jaką skalą mamy do czynienia oraz ile osób interesuje się tą grą. Co jakiś czas gra jest unowocześniana – twórcy dodają coraz to nowsze karty, a także techniczne sprawy, dzięki którym gra jest coraz lepsza.

Rejestracja bez dowodu w STS.PL
100 zł bez ryzyka + 1500 zł za wpłaty

 

Niestety w naszym kraju obstawianie Hearstone nie jest aż tak popularne jak w innych krajach. Typy na tę grę możemy znaleźć w PZBUK, a także przy ważniejszych turniejach znajdzie się coś w STS. W większości jednak są to zakłady tylko na wynik spotkania.

• CALL OF DUTY

Wśród gier esportowych do obstawiania znajdziemy także Call of Duty. Gra w pewnym stopniu odtwarzająca II Wojnę Światową jest jedną z najlepszych strzelanek świata – należy do gier pierwszoosobowych (first-person shooter).

Jest jedną z najpopularniejszych gier komputerowych, zarówno w grze pojedynczej, jak i wieloosobowej. Uznaniem cieszy się wspomaganie gracza przez komputer w trybie single player, jednak w grze przez Internet rozwinęła się na dobre, przyciągając miliony fanów.
Zasady gry są dość proste. Każda rozgrywka polega na wykonywaniu misji, rozgrywanych ze względu na różne konflikty. Wygrywa ta drużyna, która pokona przeciwnika w wyznaczonych ramach.

Dzięki sporej popularności, również bukmacherzy zdecydowali się na wprowadzenie Call of Duty do swoich ofert. Typy – zwykle na zwycięzcę pojedynku – znajdziemy u takich bukmacherów jak BetclicFortuna, czy LV BET.

• HEROES OF THE STORM

Jeśli chodzi o Heroes of the storm, to jest ona następną z gier, które jak najbardziej można typować. Powstała ona w 2015 roku i łączy w swojej fabule możliwość grania postaciami pochodzącymi z innych gier tego samego producenta – Blizzard.

Chodzi o połączenie bohaterów z gier: Diablo, Starcraft, Overwatch i Warcraft. Jest to jedna z podstawowych gier esportowych, dlatego warto jest na samym początku swojej przygody z grami elektronicznymi wziąć się właśnie za Heroes of the storm. Każda sesja trwa dokładnie 20 minut i nie mamy tutaj styczności z niczym skomplikowanym. Celem gry jest niszczenie wież, zabijanie wrogów, a także kilka celów pobocznych. Dzięki nim zbiera się punkty, które pomagają w wygraniu pojedynku.

3 najciekawsze promocje na start
aktualizacja: 4 dni temu


30 zł FREEBET - FORTUNA.PL + 300 zł darmowy zakład
1500 zł za WPŁATĘ - STS.PL + 100 zł darmowy zakład
3500 zł CASHBACK - SUPERBET.PL + 234 zł za wpłatę

ZESTAWIENIE promocjI

 

Należy ona do gier typu MOBA i charakteryzuje się dobrą i ciekawą fabułą. W pojedynkach biorą udział kilkuosobowe drużyny, które muszą bronić swoich baz, a także niszczyć te przeciwnika – czyli standardowo, jak w większości gier tego typu. W grze dostępnych jest ponad 80. postaci, które podzielone są na poszczególne grupy – z różnymi cechami szczególnymi i różną wielkością – każdemu z nich przypisana jest inna rola.
U bukmacherów oferta na Heroes of the storm bardzo okazała nie jest, jednak zdarzają się ciekawe typy – zwykle na wyniki poszczególnych pojedynków. Znajdziemy je na STS.PL, czy Betfan.pl.

• FIFA

Spore grono odbiorców posiada też jedyna w naszym zestawieniu gier esportowych do obstawiania ze świata klasycznych dyscyplin sportowych. Chodzi oczywiście o piłkarskie emocje – czyli FIFĘ. Nazwa pochodzi oczywiście od realnej federacji piłkarskiej, a sama gra stworzona została przez Electronic Arts. Pierwsza wersja gry powstała już w 1994 roku i z każdym kolejnym wypuszczana jest ulepszona wersja tej poprzedniej.

Zasad gry chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Naprzeciwko siebie staje dwóch zawodników, którzy rozgrywają mecz stworzonymi przez siebie drużynami. Wśród nich możemy spotkać zarówno teraźniejszych piłkarzy, jak i legendy tego sportu – Pele, Maradona, czy Jaszyn.
Współcześnie powstaje coraz więcej profesjonalnych lig odpowiadających realnym rozgrywkom, jak Bundesliga, czy Premier League. Do tego grona dołączyła również Ekstraklasa. Drużyny piłkarskie od kilku już lat tworzą swoje ekipy esportowe, których zawodnicy zatrudnieni są dokładnie tak samo, jak piłkarze, których znamy z boiska.

FIFĘ można typować u wielu bukmacherów. Oferta jest naprawdę okazała – można obstawiać ilość bramek w meczu, undery i overy, handicap, czy wynik końcowy każdego pojedynku.

 

CO JESZCZE WARTO TYPOWAĆ?

Wyżej wskazane gry to jeszcze nie wszystko. Jak widać lista już jest okazała, a przed nami jeszcze kilka ważnych i znanych szerokiej liczbie odbiorców gier sportów elektronicznych. Widzimy, jak rynek esportu na świecie się rozwinął. Dzisiaj można zatem zarabiać już nie tylko potrafiąc świetnie grać, ale także po prostu znając się na danej grze i jej specyfice.

Każdy, kto interesuje się esportem ma szeroki wachlarz wyboru gier, rynków i różnych kombinacji u coraz większej liczbie bukmacherów.

Odbierz kod promocyjny SUPERBET
Dla każdego 3754 zł na start w bonusach! Cashback i za wpłatę

 

• WARCRAFT

Następną z gier, które są przygotowane u bukmacherów do typowania jest Warcraft. Nie jest to jednak jedna, typowa gra, jak wskazywane powyżej. Jest to seria popularnych gier wydawanych przez jednego producenta – Blizzard Entertainment, znanego między innymi z takich hitów jak Diablo, czy Starcraft. Bardzo trudno jest określić specyfikę i rodzaj, do jakich gier należy Warcraft.

Jest on swego rodzaju hybrydą, łączącą w swojej charakterystyce gry typu RTS, połączone z MMORPG, a także cRPG. Na ten moment jest to gra tylko na komputer – oczywiście rozważa się stworzenie jej na inne konsole, jednak na razie jest to w formie przygotowań. Warcraft jest popularne na całym świecie, o czym może świadczyć wiele nagród, które otrzymali, a w tym – tytuł najlepszej gry strategicznej roku. Z wyliczeń wielu agencji wynika, że w świat tej gry zaangażowało się już kilkanaście milionów zainteresowanych.

Akcja samej gry toczy się w światach Azeroth, a także Draenor. W skład tych światów wchodzi wiele przeróżnych ras – od ludzkiej, przez elfów, gnomów, orków, do krasnoludów i trolli. W zależności od tego, jaką rasę wybierzemy, a także jak zostanie ona pokierowana – powstają przeróżne, ciekawe scenariusze. Celem ogólnym gry jest oczywiście pokonanie przeciwnika i zdobycie jego baz. Wokół tego można wykonywać misje specjalne, dzięki którym każdy ma szansę na kompletowanie coraz to lepszego ekwipunku.

Warcraft to jednak nie tylko gra komputerowa. Na jej podstawie – dzięki ogromnej popularności – powstało wiele innych form, takich jak seria komiksów, gier planszowych, a nawet dzięki udzielonej licencji, powstał film, który cieszył się równie ogromnym zainteresowaniem jak sama gra. Chodzi o film Duncana Jonesa, pt.:”Warcraft: Początek”.

Typy na Warcraft znajdziemy u większości bukmacherów, którzy zdecydowali się na wprowadzenie oferty na esport. W szczególności są one okazałe w przypadku większych turniejów, a także pojedynków na najwyższym poziomie. Znajdziemy je chociażby w TotolotkuSTSFortunie, czy PZBUK i Forbet.

• ROCKET LEAGUE

Czas na nieco może przyszłościowego podejścia, może rodem z science-fiction. Chodzi bowiem o jedną z ciekawszych gier pod względem pomysłowości twórców. Połączenie klasycznej piłki nożnej w której biorą udział samochody z napędem rakietowym? To właśnie Rocket League, które cieszy się sporym zainteresowaniem zarówno ze strony fanów piłki nożnej, jak i wyścigów samochodowych.

Spoglądając na same zasady – są one bardzo zbliżone do piłki nożnej. W meczu widzimy dwa zespoły – a wygrywa ten, który strzeli większą liczbę bramek. Każda drużyna liczy między 1-4 graczy, którzy walczą o zwycięstwo w pojedynku samochodów z ogromną piłką, którą należy wepchnąć do bramki przeciwnika.

Co ciekawe, gra jest dopracowana w każdym calu. Twórcy zwrócili uwagę nawet na prawa fizyki, które pomogły w jak najbardziej realistycznym odwzorowaniu samych kolizji, których nie brakuje w Rocket League. Dodatkowo gracze mogą nieco modyfikować zasady dotyczące chociażby samej grawitacji, dzięki czemu w zupełnie inny sposób będzie wyglądało poruszanie się po stadionie.

Gra dostępna jest zarówno dla pojedynczych zawodników – wtedy przeciwnikiem jest oczywiście komputer, lub w formie multiplayer, grając z innymi. Tak ciekawa gra nie mogła umknąć również bukmacherów, którzy dają możliwość obstawiania jej, gdy rozgrywane są najważniejsze turnieje tej dyscypliny. Postawić na wynik w Rocket League można chociażby w STS, czy Superbet i LV BET.

• SMITE

Zbliżamy się ku końcowi – naszą przedostatnią grą esportową do obstawiania jest Smite. Jak wiele poprzednich gier, które wskazaliśmy należy do typu MOBA. Powstała ona w 2014 roku, a jej twórcą jest Hi-Rez Studios.
Aby rozpocząć grę należy wybrać jednego ze stu możliwych bogów wywodzącego się ze starożytności – Rzymu czy Egiptu. Smite polega po prostu na walce pomiędzy zawodnikami poprzez wybranych przez siebie bogów.

Na arenie stają naprzeciwko siebie dwaj zawodnicy, którzy za pomocą odpowiednio skrojonych taktyk, a także przy wykorzystaniu charakterystycznych dla każdego z bogów mocy, czy strategii prowadzenia walki. Celem całej rozgrywki jest dojście do Minotaura przeciwnika i oczywiście zabicie go w bazie wroga.

Ważne jest to, że gra należy do typu free-to-play, dzięki czemu żaden gracz nie musi martwić się o abonament, czy kupno gry. Jedynie jeśli chcemy otrzymać kolejne skórki, usłyszeć głosów bohaterów, czy skorzystać z nowinek dotyczących gry należy uiścić wpłatę.

Niestety w naszym kraju próżno szukać zakładów bukmacherskich na Smite. W przypadku najważniejszych turniejów pojawiają się okazjonalnie chociażby w STS, ale jest to rzadkością. Na ten moment fani tej gry muszą jeszcze nieco poczekać – zalążek już jest – więc możliwe, że już niedługo również ta gra na stałe zagości w ofertach bukmacherów.

Rejestracja bez dowodu w STS.PL
100 zł bez ryzyka + 1500 zł za wpłaty

 

• KING OF GLORY

Na sam koniec zostawiliśmy jedną z popularniejszych gier esportowych. Chodzi o King of Glory, czyli grę, która jest niemal bliźniakiem League of Legends. Żeby nie pomyśleć, że jest to plagiat – twórcą jednej i drugiej gry jest ten sam producent, a więc wszystko było dokładnie przemyślane. Tak jak LoL należy do gier z grupy MOBA, czyli multiplayer online battle arena.

W każdej rozgrywce biorą udział dwie drużyny, w skład których wchodzi po pięć osób. Poza nimi na placu boju znajdziemy również wojowników, którzy mają za zadanie ściągać uwagę grających – w nich wciela się algorytm, czyli są sterowane przez komputer. Każdy z graczy wciela się w herosa, który posiada przeróżne, nadprzyrodzone moce. Głównym celem gry jest zniszczyć bazę należącą do przeciwnika.

Ekipy przygotowują odpowiednie strategie, które powstają na podstawie określonych herosów wchodzących w skład każdej z ekip. Wszystko dlatego, że każdy z nich posiada inne atrybuty, moce i umiejętności.

Co ciekawe, w King of Glory indywidualność idzie na dalszy plan. Bez gry zespołowej i wspólnym atakom na siły wroga nie jesteśmy w stanie wygrać. Zwykle solowe ataki kończą się szybką śmiercią i osłabieniem swojej drużyny.

U niektórych bukmacherów oferta na King of Glory się znajduje. Wynika to z faktu bliskiego podobieństwa do LoL’a, a co za tym idzie – sporej popularności. Możliwe jest typowanie tej gry w STS, czy LV BET. Inni bukmacherzy okazjonalnie, przy większych imprezach wprowadzają ewentualne zakłady.