Co to jest esport

| Blog eSportowy
Co to jest esport

Wraz ze wzrostem rozwoju sportów elektronicznych, coraz więcej osób zastanawia się co to jest esport?

Jedna z najprężniej rozwijających się sekcji w szeroko rozumianym sporcie staje się niemal tak popularna, jak piłka nożna na świecie. Ale czym dokładnie ten esport jest? Skąd się wywodzi i jak wygląda współcześnie?

CO KRYJE SIĘ ZA ESPORTEM?

Samo słowo „esport” jest swego rodzaju skrótem od nazwy electronic sport. Właśnie dlatego – często zamiennie stosuje się nazwę po prostu – sporty elektroniczne. Można uznać go za sport 2.0, czyli przeniesienie się z naturalnej trawy, czy parkietu do sieci.

Dzięki wykorzystaniu nowych technologii gracze biorą udział w pojedynkach, które oglądają setki milionów ludzi na świecie, konkurując w kilkunastu, najpopularniejszych grach. Pojedynki esportowe zawodowców, którzy żyją z grania nazywa się „Pro Gaming”, a wśród nich znajdziemy największe talenty sportów elektronicznych. Dla wszystkich, którzy nie interesowali się dotychczas tym, co to jest esport, warto jest przybliżyć nieco sam zamysł pojedynków i turniejów. To nie jest tak, że gracze siedzą w domach i po prostu grają.

Turnieje esportowe to wielkie wydarzenia, z dziesiątkami tysięcy widzów na trybunach, występami rodem z otwarcia Mundialu w piłce nożnej i setkami tysięcy dolarów w puli nagród. Są to ogromne wydarzenia, drużyny zasiadają naprzeciw siebie, a publiczność ogląda pojedynki na ogromnym telebimie. Same reguły w poszczególnych grach są oczywiście jasno określone, gra się zwykle do zwycięstwa (w niektórych grach może paść remis), a każde spotkanie to ogromne emocje, adrenalina i stres – zupełnie jak w przypadku klasycznych sportów.

GRACZE ESPORTOWI

Jeśli chodzi o samych graczy, to nie jest tak, że każdy zasiądzie przed komputerem, czy konsolą i może walczyć z najlepszymi. Każdy z profesjonalnych zawodników codziennie musi ćwiczyć oraz trenować wspólnie ze swoimi kolegami z drużyny.

Jest to odkładnie taki sam proces, jak w każdym innym sporcie. Ważne jest utrzymanie świetnej formy, dobrych relacji z drużyną, a także taktyka i analiza rywala. Biorąc pod uwagę skalę zasięgu esportu i jego popularność, to tutaj również widać analogie do klasycznych dyscyplin sportowych.

Istnieje wiele amatorskich zespołów, które biorą udział w najniższych rangą turniejach – oczywiście z możliwością awansu do tego elitarnego grona – wszystko zależy od wyników, funduszy i doświadczenia ekip.

3 najciekawsze promocje na start
aktualizacja: 4 dni temu


30 zł FREEBET - FORTUNA.PL + 300 zł darmowy zakład
1500 zł za WPŁATĘ - STS.PL + 100 zł darmowy zakład
3500 zł CASHBACK - SUPERBET.PL + 234 zł za wpłatę

ZESTAWIENIE promocjI

 

ESPORT A TURNIEJE

Najlepsi rozgrywają turnieje rangi mistrzowskiej, czy to całego globu, Europy, Azji, Ameryki Południowej. Turniejów jest naprawdę sporo, a te najważniejsze, w najpopularniejszych grach sięgają nawet kilkunastu milionów dolarów w puli nagród, a same wydarzenie dociera do niemal 200-300 milionów osób. Najprężniej rozwijają się rynki azjatyckie, a także te w Ameryce Południowej. To te kontynenty wpływają na ogromny rozwój i to właśnie tam znajdziemy największe zainteresowanie esportem.

POCZĄTKI ESPORTU

Żeby w pełni zrozumieć co to esport warto jest przyjrzeć się nieco historii i temu, jak i gdzie on w ogóle powstał. Wszystko rozpoczęło się w latach 90. ubiegłego wieku, kiedy pojawił się Internet, dzięki któremu ludzie z całego świata mogli stawać w pojedynkach między sobą.

Oczywiście nie było to nawet w kilku procentach takie, jak współcześnie, ale dało zalążek późniejszemu rozwojowi. W tym okresie powstała pierwsza liga zawodowych graczy w USA o nazwie Cyberathlete Professional League. I wtedy się zaczęło.

Najpopularniejszą grą w tym okresie był Quake, który dał początki jednej z najpopularniejszych gier współczesnych, czyli CS’owi. Krokiem milowym jest rok 1995, kiedy to zorganizowany został pierwszy turniej komputerowy – zorganizowany przez Windows’a, a grą, która temu posłużyła, była pierwszoosobowa strzelanka Doom (marine walczący z demonami).

Co ciekawe już wtedy nagroda za zwycięstwo była wysoka – 10 tysięcy dolarów trafiło do Dennisa Fonga. Co ciekawe – dwa lata później nagrodą w turnieju (który zresztą też wygrał Fong) było Ferrari 328 GTS, co pokazuje jak szybko esport się rozwijał.

CIĄGŁY ROZWÓJ BRANŻY ESPORTU

Z roku na rok, dzięki coraz to szybszemu rozwojowi technologicznemu świat sportów elektronicznych się rozrasta, aż do takiej formy, jak znamy ją współcześnie. Popularność esportu współcześnie Dzisiaj, zadając sobie pytanie co to jest esport – musimy wiedzieć, że jest to potężny rynek, w którym uczestniczą miliony ludzi.

Współcześnie gier jest kilkanaście i każda z nich prężnie rozwija się w swoim kierunku. Mamy do czynienia z takimi grami jak CSLoLDota 2Warcraft, Rainbow Sic, King of Glory, Overwatch, a także FIFA, NBA, czy NHL.

Jeśli chodzi o samych graczy, to z oficjalnych badań wynika, że największa grupą są osoby w wieku 18-34. Jest to blisko 80% wszystkich aktywnych graczy w dziedzinie esportu. Co ciekawe, popularność gier stale rośnie, a w 2019 roku swoje zainteresowanie jakąkolwiek dziedziną sportów elektronicznych zadeklarowało blisko 400 milionów ludzi. Cała branża tak naprawdę sama się napędza – im więcej osób jest nią zainteresowanych, tym coraz więcej jest transmisji na całym świecie, a dzięki temu trafia do szerszego grona odbiorców.

Współcześnie nawet sportowe stacje telewizyjne zaczęły puszczać najważniejsze pojedynki, czy turnieje esportowe, do tego dochodzi wiele streamów, gdzie można oglądać spotkania z komentarzem, jak klasyczne dyscypliny sportowe.

Swój udział mają również bukmacherzy, którzy za pośrednictwem swoich stron również transmitują najpopularniejsze gry, dzięki czemu esport otworzył się również na bukmacherkę, dzięki czemu osoby zainteresowane sportami elektronicznymi mogą również je typować.

Ciekawym zjawiskiem jest również to, że gracze przestali być anonimowi. Coraz większa liczba najlepszych zawodników staje się swego rodzaju gwiazdami i idolami dla młodszego pokolenia. Zawodnicy prowadzą swoje tutoriale, czy pojedynki za pośrednictwem chociażby YouTube’a, a ich zmagania śledzą miliony młodszych – i nie tylko – użytkowników.

Stali się oni wręcz autorytetami, którzy pokazują, że granie na komputerze to nie jest coś bezsensownego, a prawdziwy sport, tylko w nieco innym wydaniu.